Szukasz pacy i trafiłeś na ofertę typu: wynagrodzenie 3000 – 4000 zł miesięcznie za 2-3 godziny pracy dziennie, nie wymagane doświadczenia, jedyny warunek to dostęp do Internetu - lepiej sprawdź wiarygodność firmy oraz zweryfikuj adekwatność zarobków do oferowanej pracy. Oszuści coraz częściej wykorzystują różne portale internetowe, w tym media społecznościowe do publikowania fałszywych ogłoszeń o pracę.
Bądź ostrożny zanim podejmiesz się pracy w odpowiedzi na takie ogłoszenie, gdyż możesz:
- Zostać mułem finansowym, którego zadaniem będzie pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.
Jeżeli Twoja praca ma polegać na przyjmowaniu na swój rachunek przelewów, a następnie:
- wykonaniu przelewu lub przelewu BLIK na inny wskazany rachunek;
- dokonaniu wypłaty środków w bankomacie i wpłaty we wpłatomacie na inny rachunek lub przekazaniu ich dalej za pomocą wpłaty na poczcie;
- zrealizowaniu przekazu Western Union lub Money Gram;
- dokonaniu zakupów we wskazanym sklepie internetowych oraz wysyłce do wskazanego punktu;
najprawdopodobniej środki, które będą wpływać na Twój rachunek będą pochodzić z przestępstw, a Ty podejmując się takiej pracy weźmiesz udział w przestępstwie prania pieniędzy. Przestępcy, aby uwiarygodnić cel takich transferów mogą tłumaczyć, że będziesz testował różne formy transferu środków.
- Paść ofiarą kradzieży tożsamości,
Twój przyszły pracodawca, którego nie poznałeś osobiście, znasz go wyłącznie z rozmów telefonicznych, rozmów na różnych czatach lub komunikatorach prosi Cię o przesłanie skanu/zdjęcia dowodu. Możesz stać się ofiarą kradzieży tożsamości. Wykorzystując Twoje dane osobowe pozyskane w ten sposób, oszuści mogą:
- zdalnie otworzyć rachunki bankowe na Twoje dane osobowe, które wykorzystają do przyjmowania środków pochodzących z przestępstw;
- zaciągnąć kredyty lub chwilówki w instytucjach finansowych na Twoje dane osobowe.
- Paść ofiarą wyłudzenia.
Rzekomy pracodawca przesyła Ci link do weryfikacji Twojego numeru rachunku bankowego lub innych danych osobowych. Pod linkiem może kryć się złośliwe oprogramowanie służące przejęciu danych do logowania do rachunku, a następnie do przelania środków z Twojego rachunku na rachunek przestępców.
- Zostać okradziony.
Pracodawca żąda od Ciebie opłaty za szkolenie wstępne, wysłanie materiałów niezbędnych do rozpoczęcia pracy lub pakiety startowe - uważaj jest to wyłudzenie. Pracodawca nigdy nie wymaga dokonania opłat za rzekome koszty rekrutacji.
Pamiętaj:
- Bądź czujny i nie daj się nabrać na obietnice łatwego zarobku;
- Zawsze weryfikuj potencjalnego pracodawcę. Czy firma faktycznie istnieje, czy podane adresy e-mail, telefony faktycznie należą do firmy, w imieniu której kontaktuje się z Tobą ich rzekomy przedstawiciel;
- Nie przyjmuj na swój rachunek oraz nie transferuj dalej środków pochodzących z nieznanego źródła;
- Nigdy nie udostępniaj wrażliwych danych tj. danych z dowodu osobistego, danych z karty płatniczej lub danych dotyczących Twojego rachunku bankowego, jeżeli nie wiesz do kogo one faktycznie docierają. Wysyłanie takich informacji za pomocą czatów, komunikatorów lub wiadomości na niezweryfikowane adresy e-mail zawsze jest podejrzane;
- Nigdy nie wchodź w podejrzane linki przesłane przez nieznane osoby.
Bądź ostrożny!
Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa zgłoś zdarzenie na Policję. W przypadku, gdy został zlecony przelew skontaktuj się niezwłocznie z Infolinią Banku.