Zrzeszenie BPS podsumowuje rok i inicjuje kolejny projekt zrzeszeniowy
4 grudnia w Warszawie obradowało Zgromadzenie Prezesów Zrzeszenia BPS. Zebrani wysłuchali informacji zarządu na temat bieżącej sytuacji finansowej Zrzeszenia BPS oraz postępów w realizacji założeń strategii i projektów zrzeszeniowych. Ważnym punktem było podjęcie uchwały o uruchomieniu w Banku BPS Zrzeszeniowego zespołu reagowania na cyberzagrożenia (SOC). To jeden z filarów Strategii Zrzeszenia BPS.
Zgromadzenie odbyło się w formule hybrydowej, ale znaczna większość prezesów uczestniczyła w nim stacjonarnie. Obecnych było 293 uprawnionych do udziału. Obrady prowadził Kazimierz Majewski, Wiceprzewodniczący Rady Zrzeszenia Banku BPS.
W pierwszej części obrad głos zabrali:
- prof. dr hab. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, Prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, która zwróciła uwagę, że mijający rok był pod względem regulacyjnym intensywny i wymagający, a kolejny również będzie wyzwaniem dla całego sektora;
- dr Tadeusz Białek, Prezes Związku Banków Polskich, który podkreślił, że w 2024 roku umocniła się baza kapitałowa sektora, a finansowanie gospodarki przez sektor bankowy wzrosło z 80 do 87 proc.; podkreślił też, że aktywa banków spółdzielczych rosły w tempie szybszym niż aktywa banków komercyjnych;
- Mieczysław Grodzki, Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej, który przekazał dla Zrzeszenia BPS statuetkę Złoty Laur Spółdzielczości za propagowanie spółdzielczości bankowej poprzez wieloletnią organizację ogólnopolskiego programu „TalentowiSKO”.
W Zgromadzeniu uczestniczyli także członkowie Zarządu Banku BPS, Zarząd i Rada Nadzorcza Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS, dyrektorzy Banku BPS oraz zaproszeni emerytowani Prezesi Banków Spółdzielczych.
Aktualna sytuacja Zrzeszenia
Artur Adamczyk, Prezes Zarządu Banku BPS, przedstawił informację na temat bieżącej sytuacji finansowej Zrzeszenia, podsumował realizację Strategii Zrzeszenia na lata 2024-2027, omówił postępy prac w projekcie Zrzeszeniowa Hurtownia Danych oraz Funkcjonalności kartowe online.
Ważną częścią obrad było głosowanie i przyjęcie do realizacji kolejnego projektu zrzeszeniowego, czyli utworzenia w Banku BPS Zrzeszeniowego zespołu reagowania na cyberzagrożenia SOC.
Zrzeszamy się w bezpieczeństwie
Co zapewni Zrzeszeniowy zespół SOC
- reakcje na cyberzagrożenia w trybie 24/7
- bieżące pozyskiwanie informacji o zagrożeniach w cyberprzestrzeni
- zaawansowaną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem
- monitoring logów i zdarzeń z infrastruktury teleinformatycznej
Jakie korzyści zrzeszeniowy SOC przyniesie bankom spółdzielczym Zrzeszenia BPS
- nowoczesne technologie
- redukcję kosztów, dzięki centralizacji
- zapewnienie zgodności m.in. z DORA w zakresie zarządzania incydentami
- wymianę informacji o cyberzagrożeniach w Zrzeszeniu.