Skip to main content
  • Aktualności
  • Kredyty z dotacją w ramach programu „Czyste Powietrze” już dostępne w Banku BPS oraz pierwszych Bankach Spółdzielczych Zrzeszenia BPS

Kredyty z dotacją w ramach programu „Czyste Powietrze” już dostępne w Banku BPS oraz pierwszych Bankach Spółdzielczych Zrzeszenia BPS

16-12-2021

16 grudnia w Zrzeszeniu BPS ruszyła ścieżka bankowa programu „Czyste Powietrze”. Klienci pierwszych Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS i Banku BPS mogą już składać wnioski o Kredyt Czyste Powietrze i jednocześnie wnioski o dotację w ramach programu.


– Walka ze smogiem i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym to wyraz naszej troski o jakość życia w tysiącach polskich miejscowości, a Banki Spółdzielcze od początku swojej działalności aktywnie włączały się w akcje na rzecz ich mieszkańców – mówi Krzysztof Kokot, Wiceprezes Zarządu Banku BPS. – Jednocześnie dbamy o portfele naszych Klientów, bo ekologiczne źródła ciepła to oszczędności na rachunkach za prąd i ogrzewanie rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Banki Spółdzielcze naszego Zrzeszenia będą sukcesywnie przystępować do realizacji programu.

– Włączenie Banku BPS i Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS, które mają swoje placówki w mniejszych miejscowościach, to dla nas ważna droga dotarcia z programem „Czyste Powietrze” do Polski gminnej i powiatowej – podkreśla Paweł Mirowski, Wiceprezes NFOŚiGW. – Liczymy na jeszcze większe zainteresowanie „ścieżką bankową” w „Czystym Powietrzu” po włączeniu się Banków Spółdzielczych, które są najbliżej lokalnych społeczności.

Pogram „Czyste Powietrze” to największy i najważniejszy w Polsce projekt służący skutecznej poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, wdrażany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma funduszami wojewódzkimi. Dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację przewidziano dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych.

Ekologiczne zmiany, na które można uzyskać dotację, to m.in.:

  • demontaż nieefektywnego źródła ciepła,
  • zakup i instalacja nowego źródła ogrzewania (np. pompa ciepła, gazowy kocioł kondensacyjny),
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej,
  • instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła,
  • wymiana okien,
  • ocieplenie budynku
  • instalacja paneli fotowoltaicznych.

Ścieżka bankowa w programie „Czyste Powietrze” otwiera możliwość realizacji ekologicznych przedsięwzięć szerokiej grupie mieszkańców budownictwa jednorodzinnego. By zacząć działać nie trzeba dysponować dużym kapitałem. Można już teraz zacząć czerpać korzyści z nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań grzewczych i energetycznych dzięki bankowym Kredytom Czyste Powietrze. Dodatkowo, spłata takiego kredytu zostanie w części pokryta z dotacji. Warunkiem jest przeznaczenie co najmniej 95 proc. kwoty kredytu na realizację przedsięwzięć określonych programem „Czyste Powietrze” (tzw. koszty kwalifikowane), a pozostałe 5 proc. – na koszty powiązane bezpośrednio z programem.

Procedura ubiegania się o Kredyt Czyste Powietrze przebiega analogicznie jak w przypadku innych kredytów gotówkowych, z tą różnicą, że równolegle z badaniem zdolności kredytowej Klienta, bank przeprowadza weryfikację pod kątem spełnienia kryteriów skorzystania z programu. Wśród wymaganych dokumentów są m.in.:

  • odpis księgi wieczystej umożliwiający weryfikację danych dotyczących nieruchomości, na której realizowane będzie przedsięwzięcie,
  • oświadczenia współwłaścicieli/współmałżonka o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie zobowiązań wynikających z umowy o dotację,
  • zaświadczenie z gminy potwierdzające wysokość dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby składającej wniosek o dotację (w przypadku ubiegania się o podwyższony poziom dofinansowania).

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej oraz pozytywnej weryfikacji wniosku o dotację, Klient podpisuje w Banku Spółdzielczym lub w Banku BPS dwa dokumenty: umowę kredytową i wniosek o dotację. Następnie należy poczekać na decyzję właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) – do 14 dni kalendarzowych.

Ekologiczne przedsięwzięcie należy rozpocząć nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o dotację w Banku i zrealizować w ciągu 18 miesięcy. Rozliczenie dotacji następuje w całości po zakończeniu przedsięwzięcia. Dotacja przekazywana przez wfośigw przeznaczana będzie na spłatę części kapitału Kredytu Czyste Powietrze.

W Banku BPS Kredyt Czyste Powietrze jest oprocentowany 7,2 proc. w skali roku, prowizja wynosi 4,5 proc., a RRSO 10,83 proc. Poszczególne Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS warunki cenowe ustalają indywidualnie, kredyt jednak ma tę samą nazwę.

Szczegółowe informacje dotyczące kosztów kwalifikowanych w programie „Czyste Powietrze” znajdują się na oficjalnej stronie https://www.czystepowietrze.gov.pl/.

Poznaj szczegóły Kredytu Czyste Powietrze w Banku BPS.

Lista Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS, które udzielają Kredytu Czyste Powietrze dostępna jest na stronie:
https://mojbank.pl/czyste-powietrze
oraz
https://www.czystepowietrze.gov.pl/

Cookies

Find us here

Find us here

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. with its registered office in Warsaw, ul. Grzybowska 81, 00-844 Warszawa, registered in the District Court for the Capital City of Warsaw in Warsaw, 13th Commercial Division of the National Court Register, KRS 0000069229, Share capital and paid up capital PLN 455 625 241,00.